ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *

مارگارت آن بالکلی

گفته میشود نخستین زن پزشک جهان تا لحظه ای که زنده بود یک مرد بود و فقط در مرده شورخانه بود که وقتی تن لخت او را دیدند همه متوجه شدند او یک زن است.

 جیمز بری مرد جوانی که در سال ۱۸۱۲ مدرک پزشکی خود را از دانشگاه ادینبورگ در انگلستان گرفت و سپس تحصیلات خود را در لندن ادامه داد و به عنوان جراح در ارتش استخدام شد و همراه ارتش تا افریقا ، کانادا و هند رفت. او در ارتش به نافرمانی از فرماندگان خود مشهور بود. وقتی که سال ۱۸۶۵ فوت کرد و هنگامی که اورا در تابوت قرار میدادند متوجه شدند او یک زن است. دوستان و همکلاسی هایش وحشت زده و متعجب به او نگاه میکردند ، هیچ کس باور نمیکرد پسری که سالها با آنها دوست و صمیمی بوده یک زن بوده است.

 نام اصلی او " مارگارت آن بالکلی " بود و در ایرلند به دنیا آمده بود. او به شدت علاقمند به تحصیل در رشته پزشکی بود اما در آن سالها زنان اجازه نداشتند پزشکی بخوانند. در نتیجه مارگارت بری که به صورت خیلی جدی مصصم بود پزشک شود تصمیم گرفت خود را پسر جا بزند و به خواست خود برسد. با شناسنامه برادرش جیمزبری به دانشگاه رفت و پزشک شد.


معروفیت او بیشتر به دلیل سرعت عمل او در جراحی ها بود که با توجه به کشف نشدن داروی بیهوشی برای جراحی ها در آن زمان از اهمیت بالایی برخورد بود. گفته میشود او بارها با کسانی که در مورد ظریف بودن صدا و چهره اش مسخره اش میکردند به شدت برخورد کرده بود و حتی دعوای تن به تن میکرد ولی هرگز تا لحظه مرگ هیچ کس نفهمید که او یک زن است.

نام " مارگارت آن بالکلی " به عنوان نخستین زن پزشک در تاریخ جهان ثبت شده است. این زن برای بسیاری ارزشمند است چرا که توانسته است با تیز هوشی ، قانون ضد زن بریتانیای کبیر آن زمان را زیر پا بگذارد و آن کند که خود میخواهد. در مورد زندگی او فیلمی به نام " بهشت و زمین " به کارگردانی مارلین گوریس ساخته شده است.
همچنین رمان " جیمز میراندا بری " (James Miranda Barry) نوشتۀ " پاتریشیا دانکر " به زندگی این زن قوی میپردازد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید