ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *

ارگ بم

میشه گفت که همه دورادور یا از نزدیک با ارگ بم آشنا هستن و کمتر ایرانی ای هستش که اسم این عمارت خشت و گلی رو نشنیده باشه.

امسال عید جاتون خالی تو راه رفتن به یزد از بندر عباس ، یه شب و یه روز رفتیم بم.

اگه بخوام تعریف کنم مطمئنم که تکراری میشه ، فقط چند تا عکس به رسم یادبود براتون گذاشتم و یه توضیح کوچیک هم از یکی از راهنماها که بیشتر یادآوری ای هستش از عظمت و شاهکار این ارگ.

از ابتدای ورود به مجتمع ارگ تا بالاترین نقطه اون ، میشه گفت که چندین طبقه هستش که هر کدوم از اونها در زمان خودش کاربردهای خاصی داشته. اما چیزی که برای من و خیلی از مردم حاضر تازگی داشت ، دو کتیبه بلند یا بهتر بگم دو سکو بود که یکی مخصوص جارچی ها و اعلان اوامر حکومتی بود :

 

 

و دیگری مخصوص مراسم نظامی و ابلاغ اوامر به سربازان و افسران :

 

طبق گفته راهنما : این میدان از دید ما و بر روی سطح زمین به شکل مستطیل دیده میشود ولی از ارتفاع و بر اساس طرح و ساخت معماران ، به شکل یک بیضی میباشد که سکوی مورد نظر در یکی از کانونهای آن قرار دارد.

شخصی که قصد صحبت داشته بر روی این سکو قرار میگرفته و بدون هیچ تلاشی برای اینکه بخواهد صدای خود را بلند کرده ، با نوای خیلی آهسته ، صدای خود را به گوش انتهائی ترین فرد در این میدان میرسانده. این کاری بود که خود راهنما با چند تن از بازدید کنندگان انجام داده و موجب ابراز تشویق همگان شد. شما را به دیدن تصاویری چند از این عمارت تاریخی دعوت میکنم.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید