ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *

شکم حاد عمدتاً به صورت درد حاد شکم نیازمند به مداخله جراحی تعریف میشود. علاوه بر درد شکم ، شانه ها وعلایم دیگری از قبیل تهوع ، استفراغ یا اسهال ممکن است وجود داشته باشند.

بیماریهایی که میتوانند باعث شکم حاد شوند :

- آپاندیسیت

- انسداد روده باریک

- کله سیستیت ( التهاب کیسه صفرا )

- ایسکمی روده

- بیماری های التهابی لگن ( PID )

- پانکراتیت

- زخم معده

- نارسایی حاد کلیه

- نارسایی مزمن کلیوی

- سنگهای کلیوی

- عفونت ادراری

- عوامل خطر یا مستعد کننده

- مصرف زیاد الکل ، کشیدن زیاد سیگار ، استرس ، مصرف مواد سوزاننده و یبوست . . .

sealed نکته : شکم حاد قبل از گذاشتن تشخیص در صحنه ، نیاز به گرفتن شرح حال و معاینه دقیق است.

 

علایم شکم حاد :

درد ، شاه علامت شکم حاد است. اما برای تشخیص مشکل بیمار باید توجه داشت که سه دسته بندی اصلی درد در شکم ، احشایی ، سوماتیک ( حسی ) و ارجاعی هستند ، که باید با آنها آشنا بود.

♦ درد احشایی از دیواره احشاء توخالی از قبیل کیسه صفرا یا آپاندیس ، از کپسول احشاء توپری از قبیل کلیه یا کبد یا صفاق احشایی منشأ میگیرد. این درد به صورت مبهم  که نمیتوان جای آن را مشخص کرد ، یا دردکرامپی توصیف میشود. در اغلب موارد این درد همراه با تهوع و استفراغ ، تعریق و تاکیکاردی میباشد.

♦ درد سوماتیک ، برخلاف درد احشایی ، نوعی درد تیز است که در امتداد مسیرهای عصبی مشخص به نخاع ایجاد میشود. به دلیل اینکه مسیرها به وضوح مشخص هستند ، درد میتواند به ناحیه یا منطقه خاصی محدود شود. این درد میتواند ناشی از پارگی احشایی مانند آپاندیس و کیسه صفرا باشد ( تحریک باکتریایی ) یا ناشی از نشت عصاره های اسیدی از زخم سوراخ شده یا ناشی از لوزالمعده ملتهب باشد( تحریک شیمیایی ).

♦ درد ارجاعی ، همانطور که از نامش پیداست ، احساس درد در جایی به جز محل منشأ آن است. برای مثال بیمارانی که دچار التهاب یا آسیب دیافراگم هستند ، غالباً درد را در گردن یا شانه احساس میکنند. یکی از مهمترین اورژانس های خونریزی ، دیسکسیون ( پارگی ) آئورت شکمی است ، که باعث تولید درد ارجاعی در بین شانه ها میشود. پنومونی میتواند باعث درد در زیر لبه پایینی قفسه سینه شود. آپاندیسیت در ابتدا غالباً با درد اطراف ناف تظاهر پیدا میکند.

sealedنکته : تمامی این دردها میتوانند به یکدیگر تبدیل شوند. مثل آپاندیسیت در صورت پاره شدن ، میتواند به پریتوئنیت با منشأ باکتریایی تبدیل شود و با درد سوماتیک تظاهر یابد.

 

اقدامات پیش بیمارستانی کلی برای شکم حاد

I. ارزیابی و کنترل صحنه

 

II. ارزیابی اولیه (ABCD)

 

III. بالاترین اولویت در موارد شکم حاد ، حفاظت و نگهداری از راه هوایی ، تنفس و گردش خون است.

 

IV. بیمار را NPO کنید و در صورت استفراغ ، موارد استفراغی را همراه بیمار به بیمارستان تحویل دهید.

 

V. آماده ساکشن کردن استفراغ و خون از راه هوایی باشید.

 

VI. بسته به وضعیت بیمار ، دادن اکسیژن غلیظ و با سرعت ، همراه با کنترل تهاجمی راه هوایی در صورت لزوم میتواند مورد نیاز باشد.

 

VII. مانیتورینگ بیمار و کنترل علایم حیاتی به صورت مکرر

 

VIII. یک IV مطمئن با انژیوکت بزرگ از بیمار بگیرید.

 

IX. آرامش بیمار را حفظ کنید و به او دلگرمی دهید.

 

sealedنکته : بیماری که درد پایدار بیشتر از ۶ ساعت داشته باشد ، یک اورژانس جراحی است و سریعاً باید منتقل شود.

 

 

منبع : کتاب پیش بیمارستانی جلد 2

روزی یک جمله بیاموزیم.

تماس کوتاه مدت پوست با دمای ۴۵ درجه به ندرت موجب سوختگی میشود ، در صورتی که دمای بیش از ۵۰ درجه سانتیگراد برحسب طول مدت تماس ، باعث انعقاد (denaturation) پروتئین های سلولی تا نکروز و مرگ میگردد.

در سوختگی شدید یک قسمت پوست ، سه ناحیه مختلف بیولوژیک به وجود می آید :

 •  در ناحیه مرکزی نکروز سلول وجود داشته و به آن ناحیه انعقاد (coagulation zone) گفته میشود.
 • دومین ناحیه که در اطراف ناحیه انعقاد وجود دارد ، منطقه استاز(stase zone)  است که در 24 تا 48 ساعت اول سوختگی وجود داشته ، عروق کاپیلری آن متسع و نفوذپذیرتر شده و ادم بافتی بوجود می آید. سلولهای این منطقه دچار ضایعه برگشت پذیر شده و در صورت مراقبت صحیح بافت سلامتی خود را دوباره بدست می آورد.
 • ناحیه سوم موسوم به منطقه پرخون (Hyperemia zone)  بوده و صدمه سلولی کمتر از سایر مناطق بوده و فقط اریتم مشهود میباشد.

 

عمق سوختگی

عمق سوختگی براساس لایه های درگیر،  مشخص میشود به سه درجه تقسیم میگردد :

 1.  درجه یک : با اریتم ، درد و ادم مختصر محل سوختگی مشخص شده و فقط محدود به اپیدرم است. این نوع سوختگی بدون عارضه و درمان خاصی طی مدت یک هفته خود به خود بهبود مییابد.
 2.  درجه دو : معادل سوختگی نسبی partial-thickness )) گرفتاری اپیدرم و درجاتی از درم وجود داشته و با اریتم ، ادم واضح و یا تاول و سطح مرطوب مشخص میشود.
 3.  درجه سه (سوختگی کامل) : کل اپیدرم ، درم و قسمت هایی از هیپودرم و یا قسمت های عمقی (عضله و استخوان) از بین رفته ، پوست خشک و چرمی شکل بوده و کل حس ها ازبین میروند.

 

 

وسعت سوختگی

ساده ترین راه برای محاسبه درصد سوختگی سطح بدن در بالغین ، استفاده از قانون نه تایی است. در این روش درصد سطح قسمت های بدن ، ضریبی از عدد ۹ است.

 

 

ارزیابی اولیه سوختگی

I. دور کردن بیمار از منشاء سوختگی به طور کامل روند سوختگی را متوقف نمیکند. سوختگی ها باید ظرف ۱۰ دقیقه اول فرو نشانده شوند.

 

II. مواد تولید کننده گرما حتی لباس ها و زینت آلات بیمار را از او دور کنید.

 

III. بعد از متوقف کردن فرآیند سوختگی ، ارزیابی اولیه از راه هوایی ، تنفس و وضعیت ذهنی بیمار را شروع کنید. به دنبال نشانه های آسیب راه هوایی بگردید مانند ذرات دوده در دهان یا بینی ، موهای سوخته شده بینی یا صورت ، علایم استنشاق دود و …. در افرادی که قربانی سوختگی در فضای بسته یا متعاقب انفجار هستند ، احتمال اختلال راه هوایی و مشکلات تنفسی را مد نظر داشته باشید.

 

IV. با بررسی گردش خون بیمار و برآورد شدت سوختگی ، اولویت انتقال را مشخص کنید. بیماران دچار سوختگی و دارای شرایط زیر ، باید دراسرع وقت به مرکز درمانی منتقل شوند :

- بدون پاسخ به تحریکات

- بدون رفلکس گاگ یا اَغ زدن

- به تحریکات پاسخ میدهد ولی دستورات را اجرا نمیکند.

- اختلال در راه هوایی یا تنفس سخت

- درد شدید و تروما

 

V. شرح حال و معاینه بیمار را تکمیل کنید و ارزیابی مجدد از مکانیسم آسیب و مشکل اصلی بیمار انجام دهید. اگر بیمار هوشیاری طبیعی ندارد و صدمات متعدد دیده است ، ارزیابی سریع ترومایی را انجام دهید و ضمن برآورد دقیق تر سطح و شدت سوختگی ، موارد زیر را کنترل کنید :

الگوی DCAP

                   - تغییر شکل :  Deformity

                   - کوفتگی : Cuntusion

                   - خراشیدگی : Abrasion

                   - سوراخ شدگی : pantrasion


الگوی BTLS

 • سوختگی ها : Burns
 • حساسیت ها : Tenderness
 • پارگی : Laceration
 • تورم : Swelling

 

VI. همزمان با معاینه ، به در آوردن لباس و زیور آلات بیمار ادامه دهید ، ولی برای جداسازی لباس های چسبیده تلاش نکنید.

 

VII. علایم حیاتی اولیه بیمار را اندازه گیری و ثبت نمایید.

 

تدابیر فوریت های پزشکی در سوختگی ها

 • بیمار را از منبع سوختگی دور کنید و فرآیند سوختگی را متوقف نمایید. (با استفاده از آب یا سالین نرمال) اگر منشاء سوختگی نیمه جامد یا مایع است مانند قیر ، برای پاک کردن مواد تلاش نکنید زیرا ممکن است باعث صدمه بیشتر بافت شود. مواد شیمیایی خشک باید قبل از شستشو با آب ، از محل پاک شوند. هرنوع لباس سوخته و زینت آلات را خارج سازید. اگرلباس به بدن بیمار چسبیده اطراف آن را قیچی کنید و هرگز سعی در جداسازی لباس چسبیده شده نکنید.
 • راه هوایی و تنفس را برقرار و حفظ کنید. به آسیب استنشاقی احتمالی در راه هوایی فوقانی توجه کنید. درصورت نیاز اکسیژن به بیمار بدهید.
 • ناحیه سوختگی را به وسیله پانسمان استریل و خشک بپوشانید یا به وسیله یک پارچه بزرگ بدون پرز یکبار مصرف یا پانسمان مخصوص سوختگی ، قسمت سوخته را بپوشانید. تاول را پاره یا تخلیه نکنید.
 • برای سوختگی دست ها و پاها ، تمام حلقه ها و زیور آلات را خارج سازید و تمام انگشتان را به وسیله پانسمان استریل از هم جدا کنید تا نواحی سوخته به هم نچسبد. در سوختگی حرارتی پلک ها ، یک پانسمان استریل و خشک برای هردو چشم به کار ببرید. درسوختگیهای شیمیایی چشم ، آن را با فشار آب یا سالین به مدت ۲۰ دقیقه شستشو دهید.
 • بیمار را گرم نگهدارید و سایر صدمات را نیز درمان کنید.
 • در سوختگی های الکتریکی ، هرگز تلاش نکنید بیمار را از سرچشمه الکتریسیته دور سازید مگر این که برای این کار اطلاعات و تجهیزات مناسب داشته باشید. هرگز بیماری را که هنوز در تماس با منبع الکتریسته است لمس نکنید ، بیمار را از نظر ایست قلبی و تنفسی بررسی کنید و آماده انجام CPR باشید. تمامی بافت های مابین ورود و خروج الکتریسیته در معرض آسیب هستند ، همه را بررسی کنید.
 • برای جبران مایعات از محلول رینگر لاکتات استفاده کنید.
 • در اسرع وقت ، بیمار را به یک مرکز درمانی انتقال دهید.

 

 

 

منبع : کتاب پرستاری فوریت ها