ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *

یک شب اقامت در هتل « خونة نقلی کاشان »  ،

شبی به به یاد ماندنی و حسی وصف ناپذیر از به یادآوری خاطرات دوران کودکی ، زندگی در محلات قدیمی جنوب تهران.

کوچک ، جمع و جور ، یه بادگیر ، حوض ، با وجود اتاق های متعدد اما همه مجزا و هر اتاق دارای سرویس خاص خود ،

این خونه دو  تا حیاط داره و از همه جالبتر شاید برای خود من سردابش بود که محل اتراق چند توریست خارجی شده بود.

(( ما تهران اون زمان ، آب انبار داشتیم و برای آب شرب از ابزار پمپ مانند بخصوصی به نام « فشاری » استفاده میکردیم که تو هر محلی یا برای هر دو تا سه کوچه ، یه فشاری گذاشته بودن که باید میرفتیم و از اونجا آب شرب میگرفتیم. چقدر بهونه داشتم برای رفتن ....))

سفره صبحونه تو خونة نقلی خودش یه خاطره مجزا میشه برات. بدون تعارف ، بدون رنگ ، بدون طبقه ، بشین سر میز و از انواع متنوع محصولات لبنی و نون داغ سنگک فقط لذت ببر.

اما در کنار تمام خاطراتی که یه شب خوب برامون به همراه داشت ، حیف که با یه خاطره بد از کاشان اومدیم بیرون و در یه فرصت مناسب اون رو هم براتون تعریف میکنم اگرچه شاید شماها هم با این خاطره ما از کاشان غریبه نباشید.

آقای خالد خان برامون نوشته که :

 در جاده های استان هرمزگان ، همواره در اکثر اوقات شبانه روز علاوه بر تردد وسایل نقلیه مدرن ، شاهد تردد وسایل نقلیه سنتی نیز هستیم.

چه بسا در رانندگی های شبانه ، بسیاری از هموطنان ما بعلت دید کم در شب و عدم آشنایی با جاده با این میهمانان ناخوانده برخورد کرده و در بعضی موارد خسارتهای مالی و جانی سنگینی به بار می آورند.

در کشورهای حاشیه خلیج فارس برای جلوگیری از اتفاق افتادن چنین حوادثی بر روی این وسائل نقلیه سنتی (شتران) نوارهای شب نما و دید در شب الصاق میکنند.

با احتیاط رانندگی کنید و سفر خوشی داشته باشید.

 خالو خالد تعریف میکنه :

در جزیره هرمز بدلیل تعصب زیاد مردان نسبت به ناموس خود ، معمولاً لباسهای زنانه کهنه و غیرقابل استفاده بخصوص شلوارهای بندری که با نقش و نگاری زیبا و هنرمندانه توسط زنان هنرمند جزیره منقوش شده اند را به دریا می اندازند که چشم نامحرم به آن نیفتد.

دکتر نادعلیان علاوه بر احیای سنتهای ماندگار جزیره بوسیله جمع آوری آثار تاریخی آن ، علیرغم حساسیت شدید اهالی ، اقدام به جمع آوری البسه ریخته شده در آب دریا میکند.

این کار مدت زیادی وقت برده است و حتی با نقل از خود ایشان بعضی از کهنه شلوارهای پیدا شده قدمتی 50 ساله نیز دارند.

شلوارهای سنتی قدیمی بندری ، پس از مرمت و شستشو درقسمتی از دیوار موزه دکتر ناد علیان نظربازدید کنندگان را جلب می نماید.

 

آدرس : جزیره هرمز . مرکز هنر پردیس . موزه دکتر احمد نادعلیان . 09121482177

  • حتماً یه سری به سایت این مرکز بزنید.

http://www.riverart.net/pardis/

http://instagram.com/ahmad.nadalian

https://www.facebook.com/pages/Ahmad-Nadalian/205532676157983

 

 

آقا ناصر تعریف میکنه که :

لپاسر یکی از ییلاقات خوش اب و هوا در منطقه غرب مازندران است که در اواسط خرداد پذیرای کوهنوردان و طبیعت گردان اقصی نقاط ایران میباشد .

بعد از اینکه خود را با یک اتومبیل کرایه به جواهرده رسانده ، ساعت 8 صبح از مسیر کوهنوردی به سمت قله سماموس پیش رفتم و در ساعت 14 به قله رسیدم. بعد از کمی استراحت به سمت دشت لپاسر براه افتادم و ساعت 16 در آنجا بودم.

این منطقه دارای اطاق هایی برای اجاره هم است ولی در این روزها تمام آنها پر میباشد. در جایی نزدیک چشمه چادر زدم و بعد از کمی استراحت ، چند عکس گرفتم.

شب را خوابیدم و فردای آنروز به سمت اشکور براه افتادم. روستای جورده اولین آبادی بود. از آنجا بعد 2 ساعت به رحیم آباد ( از توابع کلاچای گیلان ) رسیدم و سفر پر ماجرای خود را با موفقیت به پایان رساندم.

موفق و پیروز باشید.

 

 

آشنائی بیشتر با برنامه های این گروه توریستی :

http://www.kuhestan.mihanblog.com

telegram.me/tosanmtb