ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *

پژوهش‌های مرکز خلاقیت رهبری (Center for Creative Leadership) نشان می‌دهد که حدود ۹۰ درصد از آن چیزی که برای انجام شغل باید یاد بگیریم ، در جریان انجام کار محقق می‌شود.

بنابراین ، این سؤال مطرح می‌شود که مدیران سازمان‌ها و دست‌اندرکاران توسعه منابع انسانی چگونه می‌توانند این یادگیری ضمن‌خدمت را که دانش ، مهارت‌ها ، توانایی‌ها و تجربه کارکنان را وسیع‌تر و عمیق‌تر می‌کند را سرعت بخشند و بهبود دهند؟

 

در این نوشتار  به برخی از روش‌های عملی برای دست‌یابی به این هدف اشاره می‌کنیم :

 • مطمئن شوید که مدیران به کارکنانشان بازخور عملکردی می‌دهند و آن‌ها را حداقل هفته‌ای یک‌بار با فعالیت‌های مربیگری ، هدایت می‌کنند.

 

 • کارکنان کم‌مهارت و کم‌تجربه را با کارکنانی که دارای عملکرد خوبی هستند ، در کنار هم و برای انجام یک مجموعه کاری قرار دهید. سپس آن‌ها را در انجام کار هدایت کنید و دانش ، مهارت و تجربه خود را با آن‌ها تسهیم کنید.

 

 • اهدافی چالشی تعیین کنید تا کارکنان را ورای منطقه راحتی بکشاند و دانش ، مهارت و تجربه آن‌ها را با یادگیری چیزی جدید و متفاوت به چالش بکشد.

 

 • کارکنان را به طور موقت ، در برای انجام بخشی یا همه وظایف شغلی به غیر از آنچه که اکنون دارند ، به کار بگمارید.

 

 • از کارکنان بخواهید که در رابطه با مسائل گفتگو کنند و پیشنهادهایی برای حل آن ارائه کنند.

 

 • وظایف و مشاغل را طوری طراحی کنید که حالت میان ‌وظیفه‌ای داشته باشند و افرادی با تنوع فرهنگی در آن‌ها منصوب ‌شوند.

 

 • از کارکنان بخواهید که پیرامون فناوری‌ها و روندهای جدید در حرفه خود پژوهش کنند و نتایج پژوهش خود را برای سایر کارکنان ارائه کنند.

 

 • سعی کنید میان کارهای مختلف پیوند برقرار کنید و آن‌ها را به پروژه خاصی متصل کنید.

 

 • کارها را طوری طراحی کنید که کارکنان را در معرض بخش‌های مختلف سازمان قرار دهد.

 

 • به کارکنان اجازه دهید در سایه کارکنان باتجربه‌تر که در شغلی متفاوت اما مکمل مشغول به فعالیت هستند ، حرکت کنند.

 

 • از کارکنان شغلی خاص بخواهید که از مهارت‌ها و شایستگی‌های محوری خود برای انجام وظایف اصلیِ شغلی دیگر استفاده کنند. (برای مثال از فردی که مسئول نگارش گزارش‌های فنی است ، بخواهید تا گزارش‌های بازاریابی تهیه کنند.)

 

 • برخی از کارکنان را مأمور کنید تا برخی دیگر را آموزش دهند و نقش مربیگری برای او داشته باشند.

 

 • برخی از کارکنان را در کنار کارکنانی که عملکرد ضعیفی دارند یا کار کردن با آن‌ها چالش‌برانگیز است ، قرار دهید.

 

به گفته مرکز خلاقیت رهبری ، هر وظیفه باید حداقل یکی از موارد زیر را تأمین کند :

 

 • مسئولیت‌های ناآشنا

 

 • جهت گیری های جدید

 

 • نیاز به حل مسئله

 

 • وجود ریسک انجام وظایف شغلی

 

 • تنوع فرهنگی

 

 • درگیر شدن در تیم‌های میان‌وظیفه‌ای

 

 • به چالش کشیدن دانش ، مهارت و شایستگی‌های فرد

 

 • نیاز به تاثیرگذاری بدون داشتن اختیار

 

اگر هنگام به‌کارگماری کارکنان یا واگذاری وظیفه ، نگاهی دقیق به نیازهای توسعه‌ای آن‌ها داشته باشیم و فرصت‌های یادگیری ضمن شغل که می‌تواند این نیازها را تأمین کند را در نظر بگیریم ، می‌توان محیطی را فرآهم کرد که به طور پیوسته از رشد ، یادگیری و موفقیت کارکنان حمایت می‌کند.

 

 

منبع : کانال مدیریت اجرائی

 

 

 ﺭﻭﯼ ﺗﯿﻐﻪ ﺍﯼ برنده ، مقداری ﺧﻮﻥ میریزند ﻭ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻗﺎﻟﺐ ﯾﺨﯽ ﻗﺮﺍﺭ داده ﻭ ﺩﺭ ﻃﺒﯿﻌﺖ ﺭﻫﺎ میکنند. ﮔﺮﮒ ﺁﻥ ﺭﺍ میبیند ، یخ را به طمع ﺧﻮﻥ ﻟﯿﺲ ﻣﯿﺰﻧﺪ.

 ﯾﺦ روی تیغه کم کم ﺁﺏ میشود ﻭ ﺗﯿﻐﻪ تیز ، ﺯﺑﺎﻥ سرد و بی حس شده ی ﮔﺮﮒ ﺭﺍ می بُرد.

 ﮔﺮﮒ ﺧﻮﻥ ﺑﯿﺸﺘﺮﯼ می بیند ﻭ به ﺗﺼﻮﺭ و خیال این که ﺷﮑﺎﺭ و طعمه ﺧﻮﺑﯽ پیدا کرده ﺑﯿﺸﺘﺮ ﻟﯿﺲ می زند؛

 اما نمی داند یا نمی خواهد بداند که با آن حرص وصف ناشدنی و شهوت سیری ناپذیر ، دارد ﺧﻮﻥ ﺧﻮﺩش ﺭﺍ میخورد !

 ﺁﻥ ﻗﺪﺭ ﺍﺯ آن ﮔﺮﮒ زبان بسته ﺧﻮﻥ میرود تا به دست خودش کشته میشود ، نه گلوله ای شلیک میشود و نه حتی نیزه ای پرتاب!

 گرگ با همه غرورش سرنگون ميشود'!

 طمع ، پول ، قدرت ،تكبر و فخرفروشی هر انسانى رو به سرنوشت این گرگ قطب گرفتار میكند.

نوزادی که امروز در غرب به دنیا میاید :

 • از همان روز اول با سرمایه عظیمی از قدرت و نفوذ پا به جهان میگذارد.
 • زبان مادری او زبان بین المللی یا یکی از زبانهای "اول" دنیاست.
 • رنگ پوست ، مو و چشم او معیارهای "زیبایی" را تشکیل میدهند.
 • پشت سر او ارتشهایی مجهز به صدها یا هزاران کلاهک هسته ای و آخرین تکنولوژی جنگ افزاری تاریخ بشریت قرار دارند.
 • واحد پول او مبنای همه معاملات تجاری جهان است.
 • پاسپورت او مجوز ورود به تمام کشورهاست.
 • چهره های هنری و فرهنگی او اسطوره ها و "سوپر استار" های همه ملت های جهان اند و بزرگترین دستگاههای رسانه ای و تبلیغاتی جهان مدام "برتری" و تفوق او بر سایر مردم جهان را یادآوری میکنند.

 

نوزادی که امروز در شرق به دنیا میاید :

 • با یک برچسب "تروریست"، "عقب مانده"،"غیرمتمدن" یا "جهان سومی" پا به جهان میگذارد.
 • پدر و مادرش اسمی برایش انتخاب میکنند که تلفظ آن برای غربی ها آسان باشد.
 • از کودکی به کلاس "زبان" میرود چون گویا تا زمانی که انگلیسی یا فرانسه صحبت نکند "زبان" نمیداند ، حتی اگر زبان مادریش زبان هزاران شاعر صاحب دیوان مانند حافظ و سعدی و مولانا باشد.
 • او تمام دوران نوجوانی و جوانی اش را در حیرت و حسرت زندگی در غرب بسر میبرد و سالها میکوشد تا با کسب مدرک و تخصص و سرمایه "پرونده مهاجرتش" را تکمیل کند و امتیاز مهاجرتش به حد مطلوب مورد تایید سفارت خانه های خارجی برسد تا شاید در میان سالی زندگی اش به نقطه آغاز روز تولد یک نوزاد غربی برسد.

 

با این همه ، در زندگی هر انسان شرقی "لحظه" ای وجود دارد که اگر آن را دریابد چنان انرژی ای آزاد میشود که میتواند با آن جهان را تکان دهد. آن لحظه همان لحظه ایست که :

 • "کاسیوس کلی" - نوه برده سیاه پوست آفریقایی در آمریکا - بعد از پیروزیش در یک مسابقه بوکس جلوی دوربین خبرنگار ورزشی آمریکایی فریاد میزند "من زیبا هستم!من زیبا هستم!". خبرنگار حیرت زده با خنده ای مضطربانه و لحنی تمسخرآمیز میگوید : " صبر کن ، آنقدرا هم زیبا نیستی!" و در آن لحظه کاسیوس کلی که ناگهان به زیبایی خودش پی برده "محمدعلی" میشود و تکرار میکند "من زیبا هستم، من سلطان جهان هستم! من جهان را تکان دادم!" و بعد جهان را تکان میدهد.
 • وقتی " گاندی " - وکیل جوان هندی الاصل تحصیل کرده لندن - را در سفرش به آفریقای جنوبی به خاطر "رنگین پوست" بودن از قطار پیاده میکنند، او در حالی که ادامه مسیرش را با پای پیاده میرود "ماهاتما" (روح بزرگ) میشود و در ذهنش کل امپراطوری بریتانیا را از هندوستان پیاده میکند.
 • " نلسون ماندلا " متوجه میشود که آنقدر قدرتمند است که میتواند 27 سال عمر خودش را در زندان و 40 سال آپارتاید علیه ملتش را در یک لحظه تاریخ ساز ببخشد ، اما "فراموش نکند".
 • که روزا پارک ، مارتین لوترکینگ ، محمد مصدق و..."لحظه خودباوری" را درمیافتند.

 

« لحظه خودباوری » قدرت هسته ای واقعی یک ملت است ،

که به اتکای آن میتواند به صاحبان هزاران "کلاهک" هسته ای بگوید "هرگز من را تهدید نکن. "

در این مطلب به بیان هفت مورد از پیش بینی های بیل گیتس در مورد دنیای آینده پرداخته شده است. شواهد قابل استنادی وجود دارند که نشان میدهند تمام این هفت پیش بینی به حقیقت میپیوندند.

 بیل گیتس انسانی است که ذهنش دائما درگیر آینده است. این میلیاردر بشر دوست پیش بینی هایی در مورد دنیای آینده در رابطه با آینده ربات ها ، سلامت عمومی و محیط زیست انجام داده است که هفت مورد از آنها را در این مطلب بیان شده. احتمالاً تمام این پیش بینی ها به حقیقت خواهند پیوست ، زیرا روزی بیل گیتس ظهور گوشیهای هوشمند و شبکه های اجتماعی در آینده را پیش بینی کرد و امروز همه ما به حقیقت پیوستن این پیش بینی را با چشم خود میبینیم. شواهد زیادی وجود دارند که با استناد به آنها میتوانیم بگوییم که تمام این پیش بینی ها به حقیقت میپیوندند.

 

 

بیوتروریسم ۳۳ میلیون نفر را در عرض یک سال نابود خواهد کرد :

در توضیح بیوتروریسم باید گفت که این کار غیر اخلاقی انتشار عمدی عوامل بیماری زا برای نابودی انسان ها است. این عوامل بیماری زا هم می توانند طبیعی باشند و هم توسط انسان دستخوش تغییر شوند. بیل گیتس در یک کنفرانس که در مونیخ آلمان برگزار شد ، اذعان کرد که در آینده یک پاتوژن (ویروس عامل بیماری) منتشر شده در هوا که ترکیبی از ویروس آبله و آنفولانزای شدید است ، به یک عامل خطرناک نابودی انسان تبدیل میشود.

اپدیدمیولوژیست ها (افراد متخصص در زمینه نحوه انتشار عوامل بیماری زا و بیماریها در زمانها ، مکانها و قومیت ها یا نژادهای مختلف) اذعان کرده اند که به احتمال قوی در ۱۰ تا ۱۵ سال آینده چنین فاجعه بزرگی در سراسر جهان رخ خواهد داد و در صورتی که چنین اتفاقی رخ دهد ، در هر سال ۳۳ میلیون نفر نابود خواهند شد. به همین دلیل بیل گیتس و اعضای یک سازمان تاسیس شده توسط او ، واکسیناسیون گسترده ای را در اولویت های خود قرار داده اند.

 

خودکفایی قاره آفریقا از نظر تولید غذا در آینده :

میلیاردر آمریکایی در سال ۲۰۱۵ پیش بینی کرده است که توانایی کشاورزان قاره آفریقا در تولید مواد غذایی تا سال ۲۰۳۰ ، ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت و کل قاره از نظر تولید غذا خودکفا خواهد شد. در حال حاضر کشورهای این قاره سالانه ۵۰ میلیارد دلار مواد غذایی وارد میکنند. این در حالی است که ۷۰ درصد از جمعیت کشورهای جنوب صحرای آفریقا کشاورز هستند.

بیل گیتس در سال ۲۰۱۵ اذعان کرد که استفاده از فناوری های مبتکرانه در کشاورزی باعث میشود وابستگی غذایی قاره آفریقا تا ۱۵ سال دیگر از بین برود. در حال حاضر در سراسر جهان از کودهایی استفاده میشود که از عملکرد بهتری برخوردار هستند و محصولاتی پرورش داده میشود که در برابر عواملی همچون خشکسالی و آفات مختلف مقاومت بیشتری دارند. کشاورزان آفریقایی میتوانند با دستیابی به این فناوری ها و فناوری هایی که در حال حاضر به آنها دسترسی دارند ، تولید سالانه خود را دو برابر کنند.

بانکداری همراه زندگی افراد فقیر را متحول خواهد کرد :

به دلیل اینکه در کشورهای آفریقایی مردم به سختی امرار معاش میکنند ، آنها برای پرداخت پول جهت خرید مواد غذایی ، استفاده از خدمات درمانی ، آموزشی و تعمیری با مشکل مواجه میشوند و نمیدانند کدام یک را انتخاب کنند.

بیل گیتس معتقد است که این مشکلات از ضعف در بانکداری سرچشمه میگیرند. سرویس های مالی مانند M-PESA در حال حاضر در حال ارائه خدماتی به منظور دسترسی همه افراد به حسابهای بانکی دیجیتالی در کشورهایی همانند کنیا و اوگاندا است. در این صورت افرادی که قبلاً به حسابهای بانکی دسترسی نداشته اند میتوانند از این حسابها استفاده کنند و پول خود را راحت تر ذخیره کنند.

بیل گیتس در سال ۲۰۱۵ پیش بینی کرد که تا سال ۲۰۳۰ ، ۲ میلیارد نفر از جمعیت جهان که در حال حاضر فاقد حساب بانکی هستند ، میتوانند از این حسابهای دیجیتالی برای ذخیره سازی پول خود استفاده کنند و مبالغ مختلفی را به راحتی با گوشیهای خود بپردازند. این سرویس های همراه تامین کننده پول ، میتوانند یک سری از خدمات مالی همانند ایجاد حساب سپرده و پرداخت سود و همچنین تامین اعتبار برای شرکت های بیمه را نیز ارائه دهند.

 

در آینده تقریباً هیچ کشور فقیری وجود ندارد :

بیل گیتس در سال ۲۰۱۴ در نامه سالانه خود پیش بینی کرد که با توجه به روند ادامه دار کمک های خارجی ، تا سال ۲۰۳۵ تقریباً هیچ کشور فقیری وجود نخواهد داشت. البته اعضای سازمان تأسیس شده توسط او ، در مورد سیاست ترامپ در مورد بودجه مربوط به کمک های خارجی ، ابزار نگرانی کرده اند. بیل گیتس طبق اطلاعات ارائه شده از سوی بانک جهانی ، مردمی را فقیر میداند که درآمد آنها تنها ۱٫۹۰ دلار آمریکا در روز باشد و در حال حاضر تقریباً در ۳۵ کشور جهان مردم در چنین وضعیتی هستند.

بیل گیتس در نامه سالانه ۲۰۱۴ خود این گونه توضیح داد که در آینده درآمد مردم در بیشتر کشورهای دنیا (تقریباً همه کشورها) در سطحی خواهد بود که امروزه آن را متوسط رو به پایین میدانیم (البته ممکن است درآمد آنها بیش از این میزان نیز باشد.) وی در ادامه گفته های خود نوشته است در آینده کشورهای مختلف از کشورهای همسایه خود که بهترین عملکرد را در زمینه های مختلف دارند ، الگو برداری خواهند کرد و یا از فناوری های مبتکرانه ای مانند واکسنهای جدید ، بذرهای اصلاح شده و انقلاب دیجیتالی بهره مند خواهند شد.

 

دستیابی به یک فناوری شگفت انگیز جهت استفاده از انرژی های پاک برای تامین نیروی مورد نیاز جهان تا سال ۲۰۳۰ :

بیل گیتس در سال ۲۰۱۶ پیش بینی امیدوار کننده ای مطرح کرد و اعلام کرد که انرژی خورشیدی ، انرژی بادی و سایر منابع انرژیهای پاک و تجدیدپذیر دیگر تا سال ۲۰۳۰ بخش اعظمی از انرژی جهان را تأمین خواهند کرد. او در نامه سالانه خود توضیح میدهد که محققان سراسر جهان در این زمینه با چالش بزرگی روبرو هستند و این چالش از آنچه بیشتر مردم تصور میکنند ، هم بزرگ تر است.

 اما به هر حال انرژی های تجدیدپذیر ، فرصتی است که باید از آن استفاده کرد. مردم بیشتر کشورهای فقیری که بیل گیتس به آن ها سفر کرده است ، حتی دسترسی به آب شرب و برق هم ندارند و وضعیت مردم این کشورها به قدری بد است که شب ها نمیتوانند برق و روشنایی منازل خود را تأمین کنند یا مغازه های خود را شب ها باز نگه دارند و حتی توانایی تأسیس مراکز درمانی ضروری را نیز ندارند. در صورتی که محققان بتوانند به یک منبع انرژی پاک و ارزان قیمت دست پیدا کنند ، نه تنها معضل بزرگ پدیده تغییر اقلیم پایان مییابد ، بلکه زندگی فقیرترین مردم جهان نیز متحول خواهد شد.

 

از بین رفتن تعداد بسیار زیادی از مشاغل به دلیل فرایند اتوماسیون سازی :

طبق گفته بیل گیتس ، مسئولین تمام انبارها و کارخانه های آمریکا تا ۲۰ سال دیگر ربات ها را جایگزین تمام نیروهای انسانی خود خواهند کرد. او معتقد است این کار بسته به صنعتی که بیشترین میزان اتوماسیون سازی در آن انجام خواهد شد ، باعث از بین رفتن هزاران شغل و یا حتی میلیون ها شغل خواهد شد.

وی اذعان میدارد که روند جایگزینی انسانها با رباتها در تمام صنایع آغاز شده است ، اما این روند هنوز در ابتدای راه خود قرار دارد. پیشنهاد او برای کاهش سرعت جایگزینی انسان با ربات ها ، تعیین مالیات برای افرادی است که به جای نیروی انسانی از ربات استفاده میکنند.

 

ریشه کردن شدن کامل بیماری فلج اطفال تا سال ۲۰۱۹ در سراسر جهان :

جدیدترین آمار ارائه شده مربوط به این موضوع در سال ۲۰۱۶ نشان داد که تنها ۳۷ مورد جدید از بیماری فلج اطفال در سراسر جهان مشاهده شده است. این در حالی است که در اواخر دهه ۱۹۸۰ بیش از ۴۰۰ هزار فرد مبتلا به بیماری فلج اطفال وجود داشت.

طبق اطلاعات ارائه شده ، در حال حاضر تنها چند صد فرد مبتلا به فلج اطفال در سراسر جهان باقی مانده اند و بیل گیتس امیدوار است این بیماری نیز به عنوان دومین بیماری پس از آبله تا چند سال دیگر برای همیشه نابود شود.

بیل گیتس در نامه سالانه خود در سال ۲۰۱۳ اعلام کرد که در حال حاضر اعضای جامعه جهانی فلج اطفال در حال انجام مراحل پایانی تدوین یک برنامه با جزییات کامل هستند و در صورت اجرای این برنامه ، بیماری فلج اطفال تا شش سال دیگر به طور کامل ریشه کن میشود.

وی در ادامه این نامه گفته است که مراحل آغازین این برنامه ، باید اطلاع رسانی بیشتر در مورد واکسیناسیون باشد. در صورتی که رویای ریشه کردن این بیماری به حقیقت بپیوندد ، بیماری مهلکی از بین خواهد رفت که زمانی سالانه ۴۰۰ هزار کودک را معلول میکرد.