ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *


آیا تابه‌حال به خانه رسیده‌اید و به یاد نداشته باشید که چگونه تا خانه رانندگی کرده‌اید؟ آیا تابه‌حال پشت یک ماشین رسیده‌اید و چند متر قبل را به یاد نیاورید؟ اگر جواب شما به این سؤالات مثبت است، شما در وضعیت خطرناکی هستید ، چراکه شما "هیپنوتیزم جاده" را تجربه کرده‌اید. هیپنوتیزم به‌طورکلی حاصل از تمرکز فوق‌العاده بالا ذهن ، جدا شدن ذهن از محیط پیرامون و همچنین میزان زیادی تلقین است.

هیپنوتیزم جاده نیز نوعی از هیپنوتیزم است که هنگام رانندگی اتفاق می‌افتد.  هیپنوتیزم جاده بر اثر رانندگی در جاده‌های طولانی و یکنواخت ، کم‌خوابی قبل رانندگی ، خستگی ناشی از فعالیت‌های روز قبل و مصرف داروهایی نظیر داروهای اعصاب و روان ، استامینوفن ، شربت‌های ضد سرفه که موجب کاهش سطح هوشیاری می‌شوند ، اتفاق می‌افتد. اما خستگی اصلی‌ترین عامل هیپنوتیزم جاده‌ای شناخته‌شده است زیرا در هنگام هیپنوتیزم جاده ، مغز شما وارد مرحله‌ای از خواب شده که انگاری با چشمان باز خوابیده‌اید. حتی ممکن است چشمانتان تکان بخورد اما در واقع مغز شما خواب است. به‌طورکلی مونوتن و یکنواخت بودن جاده‌ها منجر به خیره شدن چشم در یک نقطه و عدم دیده‌شدن آن صحنه است.  به همین دلیل فعالیت‌های مغزی کاهش‌یافته و عکس‌العمل‌های آنی با سرعت کمتری نشان داده می‌شوند.

فاصله بین دیدن یک جسم در مقابل خودرو و فشار دادن پدال ترمز شش ‌دهم ثانیه است و زمان فوق‌العاده کوتاهی است ، بنابراین اگر سرعت فعالیت‌های مغز پایین بوده و عکس‌العمل دیرتری را نشان دهد ، منجر به تصادفات و خسارات جبران‌ناپذیری می‌شود. مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی نیز موجب بروز اختلالات بیشتری در هوشیاری می‌شود.

طبق تحقیقات انجام‌شده، بیشترین میزان تصادفات جاده‌ای در 30 کیلومتری مقصد اتفاق می‌افتند و این زمانی است که رانندگان خسته هستند و از هوشیاری کمتری برخوردارند. برای مقابله با هیپنوتیزم جاده و پیشگیری از بروز تصادفات و خسارات جبران‌ناپذیر رانندگی :

 

  • قبل از رانندگی و سفر ، حداقل 6 ساعت بخوابید و سرحال رانندگی کنید.


  • اگر داروهای ذکرشده در بالا را مصرف می‌کنید ، رانندگی نکنید.


  • در هنگام رانندگی به رادیو یا آهنگ‌های آرام‌بخش گوش نکنید ؛ زیرا ابتلا به اختلال هیپنوتیزم جاده‌ای را افزایش می‌دهد.


  • در بین راه ، حداکثر هر دو ساعت توقف کنید و برای 10 دقیقه استراحت کنید. از خودرو پیاده شوید تا خون به‌خوبی در بدن جریان یابد.


  • در هنگام استراحت بین‌راهی ، انجام حرکات کششی را فراموش نکنید. این حرکات کششی شادابی خاصی را در شما ایجاد می‌کنند که موجب می‌شود تا سرحال رانندگی کنید.


  • اگر با چند نفر سفر می‌کنید ، رانندگی را بین خود تقسیم کنید. بهتر است هر دو ساعت یک‌بار راننده را عوض کنید.


  • اتاقک داخل خودرو را خنک نگهدارید، محیط گرم ، موجب خواب‌آلودگی می‌شود.


  • چای و قهوه ؛ کافئین مصرف کنید تا خواب‌آلود نباشید.


coolهیپنوتیزم جاده یک اختلال است و شما تنها نیستید. بسیاری از افراد جامعه این وضعیت را تجربه کرده‌اند.


laughingراهکارهای ذکرشده فوق را استفاده کرده و سفری امن و راحت را تجربه کنید.منبع : گروه خودروسازی کارمانیا

 

‍ موزیک ویدیوئی زیبا ، که یک جهانگرد خارجی ساخته است.

 

با سپاس از : مهدی

" نامچه بازار " ، توسعه یافته ترین و زیباترین منطقه مسکونی هیمالیا در ارتفاع 3400 متر از سطح دریا.

دیدن منطقه مسکونی در چنین ارتفاعی ، خود به تنهائی یک تجربه فوق العاده است.

 

 عکس و متن با اجازه دوست و همکار عزیزمون آقای دکتر کیوان از سفر به بیس کمپ اورست ، در اختیار شما همراهان گرامی قرار گرفته.

 

با سپاس از : کیوان

میشه گفت که همه دورادور یا از نزدیک با ارگ بم آشنا هستن و کمتر ایرانی ای هستش که اسم این عمارت خشت و گلی رو نشنیده باشه.

امسال عید جاتون خالی تو راه رفتن به یزد از بندر عباس ، یه شب و یه روز رفتیم بم.

اگه بخوام تعریف کنم مطمئنم که تکراری میشه ، فقط چند تا عکس به رسم یادبود براتون گذاشتم و یه توضیح کوچیک هم از یکی از راهنماها که بیشتر یادآوری ای هستش از عظمت و شاهکار این ارگ.

از ابتدای ورود به مجتمع ارگ تا بالاترین نقطه اون ، میشه گفت که چندین طبقه هستش که هر کدوم از اونها در زمان خودش کاربردهای خاصی داشته. اما چیزی که برای من و خیلی از مردم حاضر تازگی داشت ، دو کتیبه بلند یا بهتر بگم دو سکو بود که یکی مخصوص جارچی ها و اعلان اوامر حکومتی بود :

 

 

و دیگری مخصوص مراسم نظامی و ابلاغ اوامر به سربازان و افسران :

 

طبق گفته راهنما : این میدان از دید ما و بر روی سطح زمین به شکل مستطیل دیده میشود ولی از ارتفاع و بر اساس طرح و ساخت معماران ، به شکل یک بیضی میباشد که سکوی مورد نظر در یکی از کانونهای آن قرار دارد.

شخصی که قصد صحبت داشته بر روی این سکو قرار میگرفته و بدون هیچ تلاشی برای اینکه بخواهد صدای خود را بلند کرده ، با نوای خیلی آهسته ، صدای خود را به گوش انتهائی ترین فرد در این میدان میرسانده. این کاری بود که خود راهنما با چند تن از بازدید کنندگان انجام داده و موجب ابراز تشویق همگان شد. شما را به دیدن تصاویری چند از این عمارت تاریخی دعوت میکنم.