ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *

دور نمای زیبای منطقه گوراکشپ در ارتفاع 5164 متر.

گوراکشپ ، اقامتگاه پایانی مسیر قبل از صعود نهائی به بیس کمپ اورست هست.

 

 

 

عکس و متن با اجازه دوست و همکار عزیزمون آقای دکتر کیوان از سفر به بیس کمپ اورست ، در اختیار شما همراهان گرامی قرار گرفته.

با سپاس از : کیوان روز پنجم فروردین در مسیر عسلویه به بندر چارک در محل روستای " دهنو "  از توابع  " چاه مبارک " شهرستان " عسلویه " با این منظره روبرو شدیم. بسیار زیبا بود. بعداً فهمیدم که نام این پدیده " آبشار ابر " هستش.

 

 

 

 

تعطیلات بهترین زمان برای مسافرت رفتن و خستگی ماهها کار را از تن به در کردن است. اگر تعطیلات خوبی را سپری کنید ، پس از آن می‌توانید کار و زندگی روزمره را با انرژی تازه‌ای شروع کنید. اگرچه مسافرت‌های هیجان انگیز و پرماجراجویی تک نفره بسیار لذت بخش است ، اما هیچ چیز به اندازه سفرهای گروهی لذت بخش نیست.

شما می‌توانید در کنار اعضاء خانواده و یا دوستانتان، اوقات خوشی را بگذرانید. با اینحال انتخاب افرادی که قرار است همسفرتان باشند ، بسیار مهم است. دراینگونه مواقع کسانی که به اصطلاح "خوش سفر" هستند ، می‌توانند همراههای خوبی باشند. هنگام انتخاب همراه خود در مسافرت به سراغ کسانی که متخصص خراب کردن لحظات خوب هستند ، نروید. افرادی که در این مطلب از آنها یاد شده است ، هرگز مناسب سفر نمی‌باشند :


 همیشه دیر می‌کنند : این افراد معمولاً خدای بی ادبی هستند. بیشتر ما ، در محل کار یا محیط زندگی ، افرادی را می‌شناسیم که مدام دیر می‌کنند. مسافرت رفتن با چنین فردی ، مسلماً دایماً برنامه‌هایتان را به هم می‌ریزد. آنها نمی‌توانند سرموقع حاضر شوند و در نهایت شما را به دردسر می‌اندازند. اگر مجبور هستید با چنین شخصی به سفر بروید ، هر کاری را که می‌خواهید انجام دهید ، زودتر از زمان لازم به او بگویید حاضر شود.


 بسیار پرحرف هستند : " سکوت طلاست. " اما این جمله برای همه مردم مفهومی ندارد. البته هر کس در مسافرت دوست دارد با همسفرهایش گفتگو کند ، اما گاهی گذراندن لحظاتی در سکوت و تماشای مناظر اطراف و آرامش داشتن هم لذت بخش است. ولی یک همسفر پرحرف به این موضوع اصلاً توجهی ندارد. حتی اگر شما مشغول مطالعه ، شنیدن موسیقی و یا استراحت هستید ، دائم حرف میزند و یک لحظه هم راحتتان نمی‌گذارد.

 خودخواه هستند : همسفران خودخواه فقط به خواسته‌های خودشان توجه دارند و دایماً شما را مجبور به کاری می‌کنند که خودشان می‌خواهند. مثلاً چه غذایی بخورید ، کجا بروید ، چه تفریحی داشته باشید و حتی کجا استراحت کنید. با چنین فردی فرصت نمی‌کنید در مورد چیزی نظر داده و یا پیشنهاد دهید و سفر بسیار بد و خسته کننده‌ای تجربه خواهید کرد.

تنبل و بی‌حال‌اند :  بله ، تعطیلات زمانی برای استراحت کردن و آرامش داشتن است. اما افراد تنبل 24 ساعت 7 روز هفته ، هیچ کاری نمی‌کنند. آنها در کل سفر ، تا دیروقت می‌خوابند ، پس از غذا ، مثلاً اگر به یک شهر ساحلی رفته باشید ، به کنار ساحل رفته و این بار آنجا تا غروب می‌خوابند و اگر خیلی خوش شانس باشید ، غروب با شما چند دقیقه صحبت کرده و بعد دوباره به استراحت می‌پردازند. بدین ترتیب ، سفرتان بدون تجربه و خاطره جالب خاصی می‌گذرد و فقط خستگی و بی‌حوصلگی برایتان باقی می‌ماند.

 

بیش از حد پر جنب و جوش هستند : این افراد نقطه مقابل تنبل‌ها هستند. آن‌ها هم می‌توانند لحظات خوش سفرتان را خراب کنند. مثلاً 4 صبح از خواب بیدار می‌شوند و به کوهنوردی بروند ! در بدترین نقطه دریا ، شروع به شنا کنند و حتی ممکن است دست به کارهای خطرناک و ماجراجویانه بزنند. اگر به دنبال آرامش و استراحت حسابی در تعطیلات هستید و البته چند تفریح ساده مدنظرتان هست ، با چنین فردی به سفر نروید.


کلی چمدان با خود برمیدارند : یک هفته سفر ، اما سه تا چمدان بزرگ برای یک نفر! همسفری که وسایل بسیاری با خود می‌آورد ، بسیار دست و پاگیر خواهد شد ، حتی ممکن است موجب پرداخت هزینه اضافی هم شود. در این روزها با وجود فناوری‌های مدرن می‌توان به راحتی فهمید که مقصد سفرمان در چه وضعیت آب و هوایی است و مناسب آن منطقه لباس برداشت. در حقیقت برداشتن یک یا دو دست لباس اضافی کفایت می‌کند. اما وقتی همسفرتان کل کمد لباس خود را به همراه می‌آورد ، مسلماً کلافه و خسته‌تان می‌کند.


 دیوانه عکاسی‌اند : سفر رفتن ، زمانی عالی برای گرفتن عکس‌های فوق العاده از مناطق بی نظیر و منحصر به فرد است و می‌تواند خاطرات زیبایتان را برای همیشه ثبت کند. اما لحظاتی هم وجود دارد که شما دوست دارید دوربین را به کناری گذاشته و از تماشای اطرافتان و یا هر کار دیگر غیر از عکاسی لذت ببرید. اما همسفرتان که دوربین را یک لحظه کنار نمی‌گذارد ( و البته باید گفت عکاس واقعی هم نیست!)، به شما اجازه لذت بردن از سفرتان نمی‌دهد. بنابراین چنین فردی هم مناسب همسفر شدن نیست.


 بیش از حد مقید هستند : برنامه ریزی قبل از سفر کار بسیار خوبی است. شما می‌توانید برای هر روزتان برنامه‌ای از قبل داشته باشید و با دانستن اینکه چه کارهایی می‌خواهید انجام دهید از وقت محدودتان بهترین استفاده را ببرید. اما گاهی اوقات زمانی که در سفر هستید ، موضوعات جالبی برای تفریح می‌بینید که قبلاً هیچ ایده‌ای از آنها نداشتید و می‌توانید آن را با برنامه قبلی‌تان جایگزین کنید و اگر همسفرتان به شدت مقید به برنامه قبلی‌تان باشد ، فرصت تفریحات تازه و داشتن تجربه جدید را از شما می‌گیرد.

 


 بسیار افاده‌ای هستند : تا به‌حال با چنین کسی به مسافرت رفته‌اید؟ یک شکنجه تمام عیار است. دست روی هر مسافرخانه و یا هتلی بگذارید ، آن را کسر شأن خودش می‌داند. حتی رستوران‌های عالی را مزخرف می‌داند و برنامه‌های دیگری دارد و حتی ممکن است با این برنامه‌ها ، هزینه اضافی هم بر روی دست‌تان بگذارد و دست آخر هم از همه چیز ناراضی باشد. وقتی با چنین کسی به مسافرت می‌روید ، دو انتخاب بیشتر پیش رویتان نیست : اول اینکه ، دایماً تسلیم خواسته‌های پر از نخوت آنها شوید و یا از قبل همه چیز ، از هتل گرفته تا رستوران را خودتان رزرو کنید.

 پر از شکایت و غرولند است : برخی از افراد بر سر هر چیزی دائم نق می‌زنند و غرغر می‌کنند. مثلاً اگر پروازتان ، نیم ساعت تأخیر داشته باشد ، زمین و زمان را به هم می‌ریزند و حسابی اوقات تلخی می‌کنند. همه چیز باید کاملاً بر وفق مرادشان پیش رود ، وگرنه با شکایت‌های بی وقفه‌شان ، کلافه‌تان می‌کنند. اگر می‌خواهید چند روز سفر خوبی را تجربه کنید ، هرگز با چنین فردی به مسافرت نروید.

اگر اینقدر خوش شانس هستید که اسفندماه در شیراز باشید بدانید که خدا خیلی دوستتان داشته!

اگراسفند ماه درشیراز هستید :

حتماً با ناهار جرعه ای دوغ بخورید و ظهر حتماً بخوابید. بعدش لباس راحت وکفش کتانی بپوشید و بزنید بیرون.

بروید تا به پارامونت و خیرات برسید. آنجا کفش های نو پشت ویترین ها را نگاه کنید و به عشق و علاقه مردمی که کفش نو میخرند دقت کنید.

تا نصفه های وصال بروید و همراه با استشمام بوی بهار نارنج که پلکتان را سنگین میکند به زوجهای جوانی نگاه کنید که آمده اند تا برای سال نو مبل و میز و صندلی بخرند!.

هدفون را توی گوشتان فروکنید و آهنگ گوگوش بگذارید و به راننده ای که صدای بوقش را نشنیدید و بجای بوقی که زد تا زیرتان نگیرد و نشنیدید و به شما گفت کجاییی؟؟؟؟ لبخند بزنید و بگویید : شرمنده کاکو!! و ببینید که بسادگی میگوید : دشمنت ! عامو بپو!!

بعدش بروید توی خیابون داریوش و به مغازه ها خیره شوید و از عابران تنه بخورید و با هدفون آهنگ هایده گوش کنید. بروید تا به چهارراه زند برسید و زوجها و بچه های کوچولوی شهری و روستایی را ببینید که با شور و شوق از بنجل فروشیهای آنجا لباس نو میخرند و بچه هایی که ساعت های رنگی ده هزار تومانی خریده اند و دارند بامیه می خورند.

بعدش بامیه بخرید ودرحال راه رفتن بخورید و اجازه دهید تا آب قندی تراوش یافته از آن دستتان را (چکنه)  کند. به پاسور فروشهای معتاد آنجا نگاه کنید و داریوش گوش کنید. بعد وارد رودکی شوید و نو شدن سال را در تقویم های جدید کتابفروشی های هنری اش با فروشنده لاغر اندامی که از اول تا آخر بهت تعارف میکند که پول نگیرد ببینید.

چند تقویم کوچک برای کسانی که دوستشان دارید بخرید. بعد جلو سینماها به عکسهای فیلمها خیره شوید و راه بیفتید به سمت فلکه ستاد. بگذارید زمانی که از چهارراه زند تا ستاد راه میروید ابی برایتان بخواند.

ادامه دهید و بوی بهار را وقتی که ازکنار ساختمان های قدیمی دانشکده پزشکی که همیشه در اسفند زوجهایی کنارشان قرار دارند حس کنید.

با یک آهنگ بدون کلام تا ملاصدرا وکتابفروشی محمدی بروید و به پسرخوش صدا و بداخلاق آقای محمدی سلام کنید و یک کتاب برای خودتان بخرید و بیرون بیایید.

بعدش دیگر مهم نیست کجا بروید.

اگر اسفندماه درشیراز هستید به چیز دیگری برای خوشبخت بودن نیازی ندارید.

اگر اسفند ماهی درشیراز هستید بدانید که خدا خیلی دوستتان داشته.

برای شهرمان : علی رومی / اسفند 95

 

با سپاس از : سارا