ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *

http://photos02.wisgoon.com/media/pin/images/o/2015/9/28/13/1443432901980596.jpg

تو ماهی و من ماهی این برکه ی کاشی
اندوه بزرگی ست زمانی که نباشی
آه از نفس پاک تو و صبح نشابور
از چشم تو و حجره ی فیروزه تراشی

.....................................................................................................................

حکیم عمر خیام ، فیلسوف ، ریاضی‌دان ، ستاره شناس و رباعی سرای شهیر ایرانی است. این دانشمند برجسته ، زادة نیشابور است و در سده پنجم هجری میزیسته است.

 

یکی از برجسته ترین کارهای خیام ، اصلاح تقویم ایران در زمان وزارت خواجه نظام الملک است. از آنجا که تدوین این تقویم در دوران سلطنت جلال الدین ملک شاه سلجوقی انجام شد این تقویم به نام  تقویم جلالی معروف شده است. محاسبات دقیق خیام در این تقویم نشان از نبوغ خارق العاده او در ریاضیات دارد.

 

در زمان خیام فرقه‌های مختلف سنی و شیعه سرگرم بحث‌ها و مجادلات اصولی و کلامی بودند. در این میان فیلسوفان پیوسته توسط قشرهای مختلف مذهبی به کفر متهم می‌شدند. تعصب ، بر فضای جامعه چنگ انداخته بود و کسی جرئت ابراز نظریات خود را نداشت - حتی امام محمد غزالی نیز از اتهام کفر در امان نماند! اگر به سیاست‌نامهٔ خواجه نظام‌الملک بنگریم ، این اوضاع کاملاً بر ما روشن خواهد بود. در آنجا ، خواجه نظام‌الملک همهٔ معتقدان به مذهبی خلاف مذهب خود را به شدت می‌کوبد و همه را منحرف از راه حق و ملعون می‌داند. واضح است که زندگی برای نابغه‌ای چون خیام در آن جامعه با چنان سطح پایینی از  رواداری ، چقدر دشوار بوده است. با این حال خیام یک دم غنیمت شمار به تمام عیار است و اسیر  یأس و نومیدی نشده است و همیشه بر شادی و قدر‌دانی از نعمت زندگی تاکید کرده است.

 

زبان خیام در شعر طبیعی و ساده است و در شعر پیرو کسی نیست و هدف او از سرودن رباعی ، شاعری به معنی متعارف نبوده است  بلکه به واسطهٔ داشتن ذوق شاعری نکته‌بینی‌های فلسفی خود را در قالب شعر بیان کرده‌است. رباعیات خیام به بسیاری از زبان های زنده دنیا ترجمه شده است.

 

آقای کیکاووس یاکیده شاعر و هنرمند ایرانی به زیبایی رباعیات خیام را دکلمه کرده است و آن را در قالب یک سی دی صوتی منتشر نموده است. گوش دادن به این اشعار را ، با صدای دلنشین ایشان به همه دوستداران هنر و شعر ایران توصیه می‌کنیم.

 

منبع :

ایران زمان

 "آکاپلا" نوعی موسیقی است که بدون همراهی ساز و ارکستر و تنها با صدای خواننده اجرا می‌شود. در شاخه‌ای از سبک آکاپلا صدای انسان جایگزین صدای ساز می‌شود. هر خواننده نقش یک ساز را در ارکستر به عهده می‌گیرد و فرکانس صحیح صدا را با جلوه‌های مربوط و شبیه به آن ساز در می‌آمیزد. از ترکیب این آواها و جلوه‌ها ، یک قطعه ارکسترال بدون بکارگیری ساز اجرا می‌شود.

همانطور که می‌دانید اکثر قطعات ایرانی دارای بافت هموفونیک (یک ملودی اصلی با همراهی ساز) است که در این گروه تنظیم مجدد همان قطعات بصورت پلی فونیک اما به روز و با هدف ارتقاع سطح شنیداری مخاطب عام انجام شده است. یکی از برجسته‌ترین تفاوت‌های گروه دامور با سایر گروه‌های آکاپلا در ایران می‌توان به نقش سولیستی هر یک از اعضای گروه اشاره کرد که بصورت جداگانه‌ای در ایجاد صوت و افکت‌های سازی نقش آفرینی می‌کنند.

 اعضای گروه :

  • عطا حکاک : خواننده باس
  • غزل اکلیلی : خواننده سوپرانو
  • مینا جعفری : خواننده آلتو
  • فروغ فضلی : خواننده متسوسوپرانو
  • اهدا مصلحی : خواننده سوپرانو
  • محمود رحمانی : خواننده تنور
  • فراز خسروی دانش : سرپرست و رهبر

 فعالیت گروه دامور از جذابیت خاصی برخوردار است چرا که اعضای آن بوسیله حنجره خود ، صدای سازهای مختلف را بدون همراهی ساز، تقلید و اجرا می‌کنند.

 بیننده اولین قطعه پاپ موسیقی ایران در سبک "آکاپلا" باشید.