ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *

Value1
Value2
Value3
Value4
Value5
Value6

شرکت ژنومیکس و بیوتکنولوژی «23 و من» با نمونه برداری ساده از بزاق دهان مشتریانش ، درصد نژاد اجداد مشتریانش را مشخص میکند. این خدمات مشتریان را مسحور کرده است. یک سال پس از تأسیس در سال 2007 ، این شرکت شروع کرد به انتشار نگرش مشتریانش در مورد ویژگی ژنتیکی شان. در حالی که برای بسیاری از آنها دانستن اینکه اصل و نسبشان از چه رگه ای بوده خیلی مفرح بوده اما نگاه اجمالی به آینده (اینکه به چه بیماری هایی ممکن است مبتلا شوند) باعث نگرانی و اغتشاش خاطر مشتریان میشد.

سازمان غذا و دارو ایالات متحده بلافاصله مداخله کرد. اینکه گفتن بیماری محتمل به افراد ممکن است منجر به تصمیم های عجولانه در زندگی شود ولی از سوی دیگر ، دانستن این موضوع که چه چیزی شما را میتواند در معرض خطر قرار دهد ، میتواند زندگی شما را بهبود و به تغییرات بهتر رژیم غذایی شما منجر شود. اثربخشی این آزمونها نیز دارای تردیداتی بود و اینکه تعدادی شکایت قانونی نیز شکل گرفته بود.

این باعث شد که این مسئله بغرنج مطرح شود که علم بیشتر تلاش میکند تا نگاهی به آینده بیاندازد. شما چه مقدار از آیندۀ خود را میخواهید بدانید؟ آیا روش علمی و قابل اعتمادی برای استفاده به منظور شناخت و دانستن آینده وجود دارد؟

بنابر مطالعاتی که به تازگی توسط دکتر " گرد گیگرنزر " و دکتر " روسیو گارسیا رتامرو " در مجلۀ روانشناختی انجام و انتشار یافته ، پاسخ به پرسش بالا منفی است. این تحقیقات نشان میدهد که انسان ممکن است نیاز به پایان دادن به ابهاماتش را داشته باشد ولی ما عمدتاً مایل نیستیم آنچه در پیش رو داریم ، بویژه هنگامی که مربوط به احتمالات منفی میشود ، را بفهمیم.

در این مطالعات ، بیش از 2000 شرکت کننده از کشورهای آلمان و اسپانیا که زنان اندکی بیش از 50% بودند ، در سه گروه سنی 18 تا 35 ، 35 تا 50 و 50 به بالا داوطلب شدند. نزدیک به هفتاد درصد از این شرکت کنندگان خدمات مذهبی انجام نمیدادند. در هر دو کشور ، نتایج تقریباً یکسان بود.

- هنگامی که از ایشان پرسیده شد : آیا دوست دارند بدانند که شریک زندگیشان در چه هنگام و به چه دلیلی خواهد مرد؟ نود درصد به هر دو مورد پاسخ منفی دادند.

- در مورد مرگ خود آنها هم نتیجه همین بود. هنگامی که از ایشان پرسیده شد : آیا دوست دارند بدانند که آیا و در چه موقع طلاق میگیرند؟ نتیجه به روی بالای هشتاد درصد منفی بود.

- هنگامی که از شرکت کنندگان در مورد رویدادهای مثبت زندگیشان پرسیده شده ، نتایج تقریباً نسبت به قبل آنقدر بالا نبود.

- آیا دوست دارید نتیجۀ یک بازی فوتبال که زنده برگزار میشود و شما در حال تماشای آن هستید را از قبل بدانید؟ بیش از سه چهارم افراد پاسخ منفی دادند.

- در مورد هدیه کریسمس چطور؟ شصت درصد افراد پاسخ منفی و یک سوم باقی هم جواب نامشخص دادند. تنها هفت درصد پاسخ مثبت به این پرسش دادند.

- زندگی پس از مرگ؟ جنسیت فرزند پیش از تولد؟ تقریباً چهل و سه درصد به هر دو مورد جواب مثبت دادند.

در هر صورت افراد ، نادانی و جهل را به دانستن و دانش ترجیح دادند. چرا ما از دانستن روایات ناقص ، منزجریم؟ پژوهشگران این آزمون ، نادانی را تقسیم بندی کرده اند :

  1. یک نوع از نادانی "وضعیتی از دانش است که فرد پاسخ به پرسشی را نمیداند".
  2. نوع دیگر نادانی ؛ جهل عمدی است. به این معنا که "فرد تصمیم آگاهانه و اختیاری برای ندانستن میگیرد ، بدین عنوان که توانایی دسترسی به اطلاعات مخالف را ندارد یا به پرسشگری بی علاقه است". در این صورت اطلاعات به شکل آزادنه ولی همراه با عدم علاقۀ شخصی به منظور دسترسی به آن وجود دارد.

پژوهشگران به چهار دلیل اصلی دست یافته اند که چرا ما به عمد انتخاب میکنیم تا نادان باقی بمانیم.

1- به منظور جلوگیری از شنیدن اخبار بد

در سرتاسر این گزارش ، پژوهشگران به آزمایشات ژنتیکی استناد کرده اند. برای نمونه ، آیا شما مستعد ابتلا به سرطان سینه هستید؟ یک تصمیم که بسیاری از بانوان در برابر آن مبارزه میکنند. آنجیلینا جولی ، مجبور شد که پس از کشف یک جهش ژنتیکی (بی آر سی ای یک) تحت عمل جراحی ماستکتومی قرار گیرد ، زیرا سه زن از خانوادۀ و نزدیکان وی به خاطر ابتلا به سرطان سینه فوت کرده بودند. در هنگام تصمیم گیری برای انجام عمل جراحی ، این موضوع به شدت مورد بحث در مطبوعات قرار گرفت. خانم جولی یک نمونۀ نادر ، نه تنها مایل به دانستن بود بلکه دست به اقدام پیشگرانه بدون در نظر گرفتن اثبات قطعی بهبودی خود زد. او هرگز مطمئن نبود که بهبود مییابد ، با این حال نمی خواست از عواقب احتمالی بعدی رنج ببرد.

2- به منظور حفظ عواطف مثبت سورپرایز شدن و تعلیق در مورد رویدادهای مهم شخصی

از هورمون دوپامین در این مورد متشکریم. با این حال ما عاشق روایات کامل و سورپرایز شدن هستیم زیرا این موضوع باعث میشود که کوکتل دلپذیر شیمیایی عصبی منتشر شود. دکتر " رابرت سپولسکی " عصب شناس دانشگاه استنفورد این مورد را " جادوی شاید " مینامد. یک راز فتنه انگیز که توسط یقین از بین میرود. اگر ما همواره بدانیم که چه چیزی برای ما اتفاق خواهد افتاد ، انگیزه های ما به طور قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

3- به منظور سودجویی استراتژیک از نادان باقی ماندن

در ادامۀ این گزارش آمده است که کوری عمدی ، نقش عمده ای در بحران مالی سال 2008 بازی کرد. به وسیلۀ ندانستن ، حتی اگر بدانید ، شما قادر به اجتناب مسئولیت ها و جلوگیری از توانایی هایتان خواهید شد. همگی ما به سادگی شاهد " نه تأیید و نه رد ادعاها" در جلسات کنگره توسط سیاستمداران بوده ایم. این موضوع یک کارت " خروج از زندان به شکل آزادانه " میباشد که هر شنونده ای میداند نوعی دروغ و فریب است.

4- به منظور افزایش انصاف و بی طرفی

انسان ، حیوانی پیچیده با انگیزه های متفاوت است. با وجودی که ما به طور عمد دیگران و یا خود را فریب میدهیم ، دارای نوعی حس درونی انصاف هم هستیم. " فرانس دی وال " نخستی شناس (نخستی‌شناسی دانش مطالعۀ نخستی‌سانان است. این دانش یک زمینۀ گستردۀ دانشگاهی است و پژوهشگران آن در دانشکده های مختلف مانند مردم‌شناسی ، زیست شناسی ، پزشکی ، روان شناسی ، دامپزشکی ، جانورشناسی و همچنین موزه ها و باغ وحش ها مشغول به فعالیت و تحقیق هستند.) در آزمایشاتی به روی یک جفت میمون کاپوچین ثابت کرد که اگر به هر دو آنها تکه ای خیار دهد ، شاد میشوند. ولی اگر به یکی از آنها تکه ای خیار و به دیگری انگور دهد ، آن که خیار میگیرد خشمگین میشود و خیار را پس میزند زیرا او میداند که مورد رفتار ناعادلانه قرار گرفته است. در بیشتر موارد ، انسان نیز همین قطب نمای اخلاقی را به کار میگیرد.

تنها یک درصد از شرکت کنندگان به تمامی پرسش های این نظرسنجی پاسخ مثبت دادند. انسان به طور کلی دانش طلب است. ما به منظور جلوگیری از فاجعۀ سرطان ، خود را تحت آزمایشات متفاوت قرار میدهیم. ما آزمون های ژنتیکی به روی کودکان متولد نشده به منظور آمادگی برای بدترینها انجام میدهیم. ما به طور مداوم به منظور سلامتمان ، به کنتور کالری به روی مچ دستمان نگاه میکنیم. ما بی وقفه و بدون نیاز « برای درک تمامی داستان » اراجیف بافی میکنیم.

پژوهشگران نتیجه گیری میکنند که ما طالب یقین نیستیم. بسیاری از اسرار بهتر است ناگفته باقی بمانند ، تا از رنجی که در آینده رخ میدهد پیشی بگیریم ، از تأسف اجتناب کنیم و لذت تعلیق حوادث خوش آیندی که ممکن است رخ دهند را حفظ کنیم. دوپامین دوباره پیروز میشود.

 

 

منبع :  آکادی تفکر

ترجمه و تلخیص : فرشاد سجادی

 عینک‌های غیر استاندارد در کوتاه مدت می‌تواند باعث سوختگی‌های تشعشعی چشم و در بلند مدت عوارضی مانند عفونت یا آب مروارید را در پی داشته باشد.

درخصوص ویژگی‌های عینک‌های آفتابی مناسب باید در درجه اول این نکته را مد نظر داشت که عینک آفتابی از موسسات عینک طبی که دارای مجوز از وزارت بهداشت هستند ، تهیه شود. در این موسسات مسئول فنی وجود دارد که با توجه به شرایط فرد می‌تواند عینک آفتابی مناسب را به فرد معرفی کند.

یک عینک آفتابی استاندارد ابتدا باید از لحاظ فریم با آناتومی صورت افراد تناسب داشته باشد ، همچنین اندازه عینک به قدری باشد تا بتواند ضمن اینکه خیلی راحت روی سطح صورت بنشیند ، بتواند چشم‌ها را در مقابل نور خورشید محافظت کند.

عینک‌های آفتابی باید چگالی مناسبی داشته باشند. یعنی میزان تیرگی و میزان کاهش نور را بسته به اینکه فرد در چه مناطقی می‌خواهد از عینک آفتابی استفاده کند در نظر گرفته می‌شود زیرا تمام عینک‌های آفتابی به یک اندازه تیره نیستند. عینک آفتابی استاندارد باید تمام اشعه ماورا بنفش خورشید را جذب کند که در واقع این ویژگی با دستگاه‌هایی که در موسسات عینک طبی وجود دارد ، تعیین می‌شود. باید توجه داشت برخی از این دستگاه‌ها در عینک فروشی‌های غیرمجاز نیز وجود دارد که از استاندارد لازم برخوردار نیستند. در واقع عینک آفتابی باید برخی از طول موج‌های تشعشات نور خورشید که مرئی نیستند و جزو اشعه های ماورای بنفش هستند را به خوبی جذب کند.

  • باید دانست طول موج‌های کمتر از ۴۰۰ نانومتر مرئی نیستند.

بهترین رنگ برای عینک‌های آفتابی ، خاکستری یا قهوه‌ای است اما رنگ‌های دیگر نیز با توجه به معایناتی که بر روی چشم افراد صورت می‌گیرد در مواقعی توصیه می‌شود.

عینک‌های غیر استاندارد در کوتاه مدت ، باعث سوختگی‌های تشعشعی چشم و در بلند مدت می‌تواند عوارضی مانند عفونت یا آب مروارید را در پی داشته باشد. هم‌چنین در مواقعی استفاده از این عینک‌ها می‌تواند موجب آسیب به ماکولای چشم و پیری حاصل از تشعشع شود.

متأسفانه عینک‌های تقلبی در سطح بازار و دست فروش‌ها و عینک فروشی های غیرمجاز بفروش می‌رسد و باید گفت قیمت عینک آفتابی صحت بر استاندارد بودن آن نیست ، لذا به مردم توصیه میشود برای تهیه عینک آفتابی به مراکز فروش عینکی که از وزارت بهداشت مجوز دریافت کرده‌اند ، مراجعه کنند.

 

منبع : health magazine

دکترعلی میرزاجانی : رئیس انجمن اپتومتری ایران

روزی یک جمله بیاموزیم.

کاهش وزن میتواند باعث بروز درد در ناحیۀ سر گردد. بر اساس تحقیقات و مطالعات انجام شده در مؤسسۀ ملی سردرد ، مسایل و پیامدهای مربوط به رژیم غذایی در بروز بیش از 30 درصد از انواع میگرن نقش دارد و میتواند بر انواع سردردهایی که شدید و جدی نمیباشند ، نیز تأثیر داشته باشد. از بروز کاهش قند خون تا اجتناب از مصرف کافئین ، نیشگون های بسیاری که در هنگام کاهش وزن با گرفتن یک رژیم غذایی بر خود وارد می آوریم ، همه میتواند باعث بروز درد شدید در ناحیۀ سر گردد.

 

گرسنگی

کنترل و محدود نمودن میزان کالری مصرفی در رژیم غذایی ، باعث بروز سردرد ناشی از ضعف و گرسنگی میشود.

توصیۀ لازم : برای مدت طولانی از صرف غذا خودداری نکنید و نگذارید به شدت احساس گرسنگی نمایید. فکر و ایدۀ خوبی است که حداقل هر چهار ساعت یکبار چیزی میل نمایید. سعی کنید در بین وعده های غذایی ، میان وعده هایی سبک مانند بیسکویت های تُرد نمکی و یا یک مشت هویج و مقدار کمی بادام مصرف کنید و یا یکی از مواد غذایی فوق را که مورد علاقۀ شماست ، میل نمایید. میزان انرژی هر یک از این مواد غذایی ، کمتر از 150 کالری بوده و سرشار از پروتئین و فیبر میباشد که مانع از احساس گرسنگی میشود.

 

تشنگی

کاهش آب بدن ، یک عامل معمول و متداول در بروز سردرد است. اساتید و متخصصان دقیقاً علت آن را نمیدانند ، اما گمان میکنند که باید با باریک شدن رگهای خونی در مغز در ارتباط باشد که باعث کاهش میزان خون و اکسیژن موجود در مغز نیز میشود و همانطور دریافت ناکافی الکترولیت نیز ممکن است در بروز سردرد ناشی از کاهش آب بدن ، نقش داشته باشد. علاوه بر این که کاهش آب بدن ، باعث بروز سردرد میشود ، در واقع میتواند تلاشهای شما را برای کاهش وزن ، بی نتیجه سازد. تحقیقات و مطالعات نشان میدهند که به سادگی میتوان تشنگی را با گرسنگی اشتباه گرفت که خود میتواند منجر به پرخوری گردد

توصیۀ لازم : زمانی که شما احساس تشنگی میکنید ، آب بدنتان از قبل کمی کاهش پیدا کرده است. آب یا چای را اغلب به مقدار زیاد بنوشید. با هر وعدۀ غذا و همانطور در فاصلۀ بین وعده های غذایی ، یک لیوان آب بنوشید.

 

کاهش مصرف کافئین در نوشیدنی هایی مانند قهوه و نوشابه های گازدار

اگر شما مصرف نوشابه های گازدار و یا قهوه را به عنوان بخشی از برنامۀ رژیم غذایی و لاغری خود کنار گذاشته اید ، در این صورت ممکن است دچار عوارض ناشی از ترک مصرف کافئین شده باشید. کارشناسان و متخصصان ، پس از ارزیابی ، دریافته اند که در حدود نصف جمعیت افرادی که مصرف کافئین را کاهش میدهند ، سردردها و علایم و نشانه های ناخوشایند دیگری را نیز تجربه میکنند.

توصیۀ لازم : به یکباره مصرف کافئین را قطع نکنید. در عوض ، سعی کنید کم کم و به تدریج ، مصرف کافئین را کاهش دهید. به خاطر داشته باشید که کافئین ، دشمن رژیم غذایی نیست اما اغلب به صورت جزئی از نوشابه های گازدار حاوی قند و نوشیدنی های دارای قهوه که به واسطۀ شکر و شیر موجود در آن ، سرشار از کالری اضافی است مصرف میشود. برای اغلب افراد ، خوب است که در هنگام رژیم غذایی ، یک فنجان نوشیدنی قهوه میل نمایند اما از شیر کم چربی استفاده کنند و از مصرف موادی مانند شربت های طعم دار و خامۀ زده شده در آن ، اجتناب نمایند.

 

استرس و تنش های روحی و روانی

نه تنها استرس و تنش های روحی و روانی میتواند باعث افراط و زیاده روی در خوردن و یا کاهش صبر و تحمل در ادامه دادن به یک رژیم غذایی گردد ، بلکه نیز میتواند باعث بروز سردرد شود. هنگامی که شما تحت فشار روحی و روانی قرار دارید ، بدنتان در واکنش و عکس العمل به استرس و تنش های روحی و روانی ، میزان بسیار زیادی مواد شیمیایی مانند آدرنالین و یا کورتیزول ترشح میکند. علاوه بر آن که ، این مواد شیمایی به شما انرژی آنی که برای مقابله با استرس و تنش های روحی و روانی لازم است ، میدهد ، باعث انقباظ رگهای خونی در مغز نیز میشود که این خود میتواند منجر به بروز سردرد گردد.

توصیۀ لازم : با انجام گشت و گذاری در محوطۀ اطراف محل سکونت خود برای آرامش بخشیدن به ذهن ، بر حملۀ استرس غلبه کنید. برای کشیدن نفسی عمیق و پاک ، خود را از وضعیت و موقعیت تنش زا دور نمایید و یا به انجام کاری بپردازید که باعث آرامش شما شود ( مانند کمی استراحت و دراز کشیدن و یا تلفن زدن به بهترین و صمیمی ترین دوست خود و درد دل کردن با او ). سعی کنید که اجازه ندهید کاهش دادن وزن ، منشأیی برای استرس شما گردد. بعضی از افرادی که تحت رژیم غذایی و لاغری هستند به جای آن که برای هر موفقیت کوچک خود در امر لاغری ، خود را تشویق کنند ، برای هر چند گرم اضافه وزن ، بسیار مضطرب و نگران میشوند. سرانجام در طی یک سعی و تلاش طولانی ، عقربۀ ترازو به شیوه ای صحیح به سمت پایین حرکت خواهد کرد.

 

به تعویق انداختن وعده های صرف غذا به مدت طولانی

فاصله دادن بسیار زیاد وعده های غذایی از یکدیگر و یا صرف غذا با فواصل نامنظم ، باعث ایجاد اُفت قند خون میشود که در اصل ، بدن شما را " تا سر حد مرگ ناشی از گرسنگی شدید و بی غذایی " پیش میبرد و آن مشابه با واکنش و عکس العمل بدن نسبت به استرس ، باعث ترشح هورمون ها و مواد شیمیایی در مغز میشود ( صرف ننمودن غذا به موقع ، برای بدن شما بسیار سخت و تنش زاست ) که میتواند موجب بروز سردرد گردد. به محض این که مواد غذایی انرژی زا به بدن شما برسد ، باید سردرد همراه با علایم و نشانه های دیگر مانند ضعف و بی حالی ، احساس لرزش و سستی و پایین بودن میزان انرژی در بدن برطرف شود.

توصیۀ لازم : به خاطر داشته باشید که شما نباید بیش از چهار ساعت ، بین وعده های غذایی خود فاصله بیاندازید.

 

فشار وارد آوردن بیش از حد بر خود در هنگام ورزش

اگر شما به تازگی به انجام حرکات و تمرینات ورزشی پرداخته اید و یا با انجام ورزش ، بیش از حد به خود فشار آورده اید ، در این صورت ، ممکن است سردرد ناشی از حرکات و تمرینات ورزشی را تجربه کنید. این سردرد ، ممکن است قبل یا بعد از انجام حرکات و تمرینات ورزشی رخ دهد. بر اساس تحقیقات و مطالعات انجام گرفته در کلینیک مایو Mayo ) ) ، هر چند که علت دقیق آن مشخص نیست ، اما ممکن است این سردردها در اثر ایجاد تغییراتی در رگهای خونی در مغز رخ دهد.

توصیۀ لازم : همیشه قبل از انجام یک ورزش ، بدن خود را برای به آرامی و به راحتی حرکت کردن آن ، گرم و آماده سازید و در انجام ورزش زیاده روی نکنید و به خود فشار نیاورید.

روزی یک جمله بیاموزیم.

صفحه1 از52