ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *
پیام

پیام

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شرکت ژنومیکس و بیوتکنولوژی «23 و من» با نمونه برداری ساده از بزاق دهان مشتریانش ، درصد نژاد اجداد مشتریانش را مشخص میکند. این خدمات مشتریان را مسحور کرده است. یک سال پس از تأسیس در سال 2007 ، این شرکت شروع کرد به انتشار نگرش مشتریانش در مورد ویژگی ژنتیکی شان. در حالی که برای بسیاری از آنها دانستن اینکه اصل و نسبشان از چه رگه ای بوده خیلی مفرح بوده اما نگاه اجمالی به آینده (اینکه به چه بیماری هایی ممکن است مبتلا شوند) باعث نگرانی و اغتشاش خاطر مشتریان میشد.

سازمان غذا و دارو ایالات متحده بلافاصله مداخله کرد. اینکه گفتن بیماری محتمل به افراد ممکن است منجر به تصمیم های عجولانه در زندگی شود ولی از سوی دیگر ، دانستن این موضوع که چه چیزی شما را میتواند در معرض خطر قرار دهد ، میتواند زندگی شما را بهبود و به تغییرات بهتر رژیم غذایی شما منجر شود. اثربخشی این آزمونها نیز دارای تردیداتی بود و اینکه تعدادی شکایت قانونی نیز شکل گرفته بود.

این باعث شد که این مسئله بغرنج مطرح شود که علم بیشتر تلاش میکند تا نگاهی به آینده بیاندازد. شما چه مقدار از آیندۀ خود را میخواهید بدانید؟ آیا روش علمی و قابل اعتمادی برای استفاده به منظور شناخت و دانستن آینده وجود دارد؟

بنابر مطالعاتی که به تازگی توسط دکتر " گرد گیگرنزر " و دکتر " روسیو گارسیا رتامرو " در مجلۀ روانشناختی انجام و انتشار یافته ، پاسخ به پرسش بالا منفی است. این تحقیقات نشان میدهد که انسان ممکن است نیاز به پایان دادن به ابهاماتش را داشته باشد ولی ما عمدتاً مایل نیستیم آنچه در پیش رو داریم ، بویژه هنگامی که مربوط به احتمالات منفی میشود ، را بفهمیم.

در این مطالعات ، بیش از 2000 شرکت کننده از کشورهای آلمان و اسپانیا که زنان اندکی بیش از 50% بودند ، در سه گروه سنی 18 تا 35 ، 35 تا 50 و 50 به بالا داوطلب شدند. نزدیک به هفتاد درصد از این شرکت کنندگان خدمات مذهبی انجام نمیدادند. در هر دو کشور ، نتایج تقریباً یکسان بود.

- هنگامی که از ایشان پرسیده شد : آیا دوست دارند بدانند که شریک زندگیشان در چه هنگام و به چه دلیلی خواهد مرد؟ نود درصد به هر دو مورد پاسخ منفی دادند.

- در مورد مرگ خود آنها هم نتیجه همین بود. هنگامی که از ایشان پرسیده شد : آیا دوست دارند بدانند که آیا و در چه موقع طلاق میگیرند؟ نتیجه به روی بالای هشتاد درصد منفی بود.

- هنگامی که از شرکت کنندگان در مورد رویدادهای مثبت زندگیشان پرسیده شده ، نتایج تقریباً نسبت به قبل آنقدر بالا نبود.

- آیا دوست دارید نتیجۀ یک بازی فوتبال که زنده برگزار میشود و شما در حال تماشای آن هستید را از قبل بدانید؟ بیش از سه چهارم افراد پاسخ منفی دادند.

- در مورد هدیه کریسمس چطور؟ شصت درصد افراد پاسخ منفی و یک سوم باقی هم جواب نامشخص دادند. تنها هفت درصد پاسخ مثبت به این پرسش دادند.

- زندگی پس از مرگ؟ جنسیت فرزند پیش از تولد؟ تقریباً چهل و سه درصد به هر دو مورد جواب مثبت دادند.

در هر صورت افراد ، نادانی و جهل را به دانستن و دانش ترجیح دادند. چرا ما از دانستن روایات ناقص ، منزجریم؟ پژوهشگران این آزمون ، نادانی را تقسیم بندی کرده اند :

  1. یک نوع از نادانی "وضعیتی از دانش است که فرد پاسخ به پرسشی را نمیداند".
  2. نوع دیگر نادانی ؛ جهل عمدی است. به این معنا که "فرد تصمیم آگاهانه و اختیاری برای ندانستن میگیرد ، بدین عنوان که توانایی دسترسی به اطلاعات مخالف را ندارد یا به پرسشگری بی علاقه است". در این صورت اطلاعات به شکل آزادنه ولی همراه با عدم علاقۀ شخصی به منظور دسترسی به آن وجود دارد.

پژوهشگران به چهار دلیل اصلی دست یافته اند که چرا ما به عمد انتخاب میکنیم تا نادان باقی بمانیم.

1- به منظور جلوگیری از شنیدن اخبار بد

در سرتاسر این گزارش ، پژوهشگران به آزمایشات ژنتیکی استناد کرده اند. برای نمونه ، آیا شما مستعد ابتلا به سرطان سینه هستید؟ یک تصمیم که بسیاری از بانوان در برابر آن مبارزه میکنند. آنجیلینا جولی ، مجبور شد که پس از کشف یک جهش ژنتیکی (بی آر سی ای یک) تحت عمل جراحی ماستکتومی قرار گیرد ، زیرا سه زن از خانوادۀ و نزدیکان وی به خاطر ابتلا به سرطان سینه فوت کرده بودند. در هنگام تصمیم گیری برای انجام عمل جراحی ، این موضوع به شدت مورد بحث در مطبوعات قرار گرفت. خانم جولی یک نمونۀ نادر ، نه تنها مایل به دانستن بود بلکه دست به اقدام پیشگرانه بدون در نظر گرفتن اثبات قطعی بهبودی خود زد. او هرگز مطمئن نبود که بهبود مییابد ، با این حال نمی خواست از عواقب احتمالی بعدی رنج ببرد.

2- به منظور حفظ عواطف مثبت سورپرایز شدن و تعلیق در مورد رویدادهای مهم شخصی

از هورمون دوپامین در این مورد متشکریم. با این حال ما عاشق روایات کامل و سورپرایز شدن هستیم زیرا این موضوع باعث میشود که کوکتل دلپذیر شیمیایی عصبی منتشر شود. دکتر " رابرت سپولسکی " عصب شناس دانشگاه استنفورد این مورد را " جادوی شاید " مینامد. یک راز فتنه انگیز که توسط یقین از بین میرود. اگر ما همواره بدانیم که چه چیزی برای ما اتفاق خواهد افتاد ، انگیزه های ما به طور قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

3- به منظور سودجویی استراتژیک از نادان باقی ماندن

در ادامۀ این گزارش آمده است که کوری عمدی ، نقش عمده ای در بحران مالی سال 2008 بازی کرد. به وسیلۀ ندانستن ، حتی اگر بدانید ، شما قادر به اجتناب مسئولیت ها و جلوگیری از توانایی هایتان خواهید شد. همگی ما به سادگی شاهد " نه تأیید و نه رد ادعاها" در جلسات کنگره توسط سیاستمداران بوده ایم. این موضوع یک کارت " خروج از زندان به شکل آزادانه " میباشد که هر شنونده ای میداند نوعی دروغ و فریب است.

4- به منظور افزایش انصاف و بی طرفی

انسان ، حیوانی پیچیده با انگیزه های متفاوت است. با وجودی که ما به طور عمد دیگران و یا خود را فریب میدهیم ، دارای نوعی حس درونی انصاف هم هستیم. " فرانس دی وال " نخستی شناس (نخستی‌شناسی دانش مطالعۀ نخستی‌سانان است. این دانش یک زمینۀ گستردۀ دانشگاهی است و پژوهشگران آن در دانشکده های مختلف مانند مردم‌شناسی ، زیست شناسی ، پزشکی ، روان شناسی ، دامپزشکی ، جانورشناسی و همچنین موزه ها و باغ وحش ها مشغول به فعالیت و تحقیق هستند.) در آزمایشاتی به روی یک جفت میمون کاپوچین ثابت کرد که اگر به هر دو آنها تکه ای خیار دهد ، شاد میشوند. ولی اگر به یکی از آنها تکه ای خیار و به دیگری انگور دهد ، آن که خیار میگیرد خشمگین میشود و خیار را پس میزند زیرا او میداند که مورد رفتار ناعادلانه قرار گرفته است. در بیشتر موارد ، انسان نیز همین قطب نمای اخلاقی را به کار میگیرد.

تنها یک درصد از شرکت کنندگان به تمامی پرسش های این نظرسنجی پاسخ مثبت دادند. انسان به طور کلی دانش طلب است. ما به منظور جلوگیری از فاجعۀ سرطان ، خود را تحت آزمایشات متفاوت قرار میدهیم. ما آزمون های ژنتیکی به روی کودکان متولد نشده به منظور آمادگی برای بدترینها انجام میدهیم. ما به طور مداوم به منظور سلامتمان ، به کنتور کالری به روی مچ دستمان نگاه میکنیم. ما بی وقفه و بدون نیاز « برای درک تمامی داستان » اراجیف بافی میکنیم.

پژوهشگران نتیجه گیری میکنند که ما طالب یقین نیستیم. بسیاری از اسرار بهتر است ناگفته باقی بمانند ، تا از رنجی که در آینده رخ میدهد پیشی بگیریم ، از تأسف اجتناب کنیم و لذت تعلیق حوادث خوش آیندی که ممکن است رخ دهند را حفظ کنیم. دوپامین دوباره پیروز میشود.

 

 

منبع :  آکادی تفکر

ترجمه و تلخیص : فرشاد سجادی

 عینک‌های غیر استاندارد در کوتاه مدت می‌تواند باعث سوختگی‌های تشعشعی چشم و در بلند مدت عوارضی مانند عفونت یا آب مروارید را در پی داشته باشد.

درخصوص ویژگی‌های عینک‌های آفتابی مناسب باید در درجه اول این نکته را مد نظر داشت که عینک آفتابی از موسسات عینک طبی که دارای مجوز از وزارت بهداشت هستند ، تهیه شود. در این موسسات مسئول فنی وجود دارد که با توجه به شرایط فرد می‌تواند عینک آفتابی مناسب را به فرد معرفی کند.

یک عینک آفتابی استاندارد ابتدا باید از لحاظ فریم با آناتومی صورت افراد تناسب داشته باشد ، همچنین اندازه عینک به قدری باشد تا بتواند ضمن اینکه خیلی راحت روی سطح صورت بنشیند ، بتواند چشم‌ها را در مقابل نور خورشید محافظت کند.

عینک‌های آفتابی باید چگالی مناسبی داشته باشند. یعنی میزان تیرگی و میزان کاهش نور را بسته به اینکه فرد در چه مناطقی می‌خواهد از عینک آفتابی استفاده کند در نظر گرفته می‌شود زیرا تمام عینک‌های آفتابی به یک اندازه تیره نیستند. عینک آفتابی استاندارد باید تمام اشعه ماورا بنفش خورشید را جذب کند که در واقع این ویژگی با دستگاه‌هایی که در موسسات عینک طبی وجود دارد ، تعیین می‌شود. باید توجه داشت برخی از این دستگاه‌ها در عینک فروشی‌های غیرمجاز نیز وجود دارد که از استاندارد لازم برخوردار نیستند. در واقع عینک آفتابی باید برخی از طول موج‌های تشعشات نور خورشید که مرئی نیستند و جزو اشعه های ماورای بنفش هستند را به خوبی جذب کند.

  • باید دانست طول موج‌های کمتر از ۴۰۰ نانومتر مرئی نیستند.

بهترین رنگ برای عینک‌های آفتابی ، خاکستری یا قهوه‌ای است اما رنگ‌های دیگر نیز با توجه به معایناتی که بر روی چشم افراد صورت می‌گیرد در مواقعی توصیه می‌شود.

عینک‌های غیر استاندارد در کوتاه مدت ، باعث سوختگی‌های تشعشعی چشم و در بلند مدت می‌تواند عوارضی مانند عفونت یا آب مروارید را در پی داشته باشد. هم‌چنین در مواقعی استفاده از این عینک‌ها می‌تواند موجب آسیب به ماکولای چشم و پیری حاصل از تشعشع شود.

متأسفانه عینک‌های تقلبی در سطح بازار و دست فروش‌ها و عینک فروشی های غیرمجاز بفروش می‌رسد و باید گفت قیمت عینک آفتابی صحت بر استاندارد بودن آن نیست ، لذا به مردم توصیه میشود برای تهیه عینک آفتابی به مراکز فروش عینکی که از وزارت بهداشت مجوز دریافت کرده‌اند ، مراجعه کنند.

 

منبع : health magazine

دکترعلی میرزاجانی : رئیس انجمن اپتومتری ایران

جنگِ سرد تمام نشد. تنها وقفه ای در آن ایجاد شد. جنگ سردِ نوینی در جریان است که پیچیده تر از جنگِ سرد قبلی است. به عناوینی چون پروپاگاندا ، جاسوسی و شکنجه و ترور ، حالا جاسوسی در فضای مجازی و حملات سایبری و جنگهای نیابتی نیز افزوده شده است. 

اگر بخواهیم با آینده روبرو شویم باید از گذشته خبردار باشیم. کسی که از تاریخ فرانگیرد ، تاریخ را تکرار خواهد کرد. کتاب شناسایی و شکار جاسوس ، خاطراتِ پیتر رایت مامور ارشد سازمان ضد جاسوسی بریتانیا(MI5)، یک منبع بسیار بِکر و نزدیک به واقعیت از اسرارِ جنگ سرد است. 

از جمله مهمترین مسائلِ موجود در این کتاب، شناسایی هویت جاسوسی زبردست به نام مردِ پنجم است که طبق دلایل و شواهد فراوان، در یک مرکز حساس سازمان ضدجاسوسی بریتانیا قرار داشته و سالیانِ دراز برای شوروی اطلاعات می فرستاد، ولی هرگز به دام نیفتاد. پیتر رایت، معتقد بود که مردِ پنجم را شناسایی کرده است. خواننده در سطورِ این کتاب حوادثِ عجیب و دلایلی را که  نویسنده در طول بیش از بیست سال برای اثبات جاسوس بودن این فرد جمع آوری کرده، مطالعه خواهد کرد. اعتقادی که باعث شد سالها انتشار کتاب در انگلستان ممنوع باشد.  اما چرا مردِ پنجم هیچگاه به دام نیفتاد؟ پاسخ این پرسش را با خواندن این کتاب خواهید فهمید.

 

 

لینک مستقیم دانلود کتاب : شناسائی و شکار جاسوس

 

 

 

صفحه1 از92